V dnešnej dobe klimatických zmien sa slnečné lúče stávajú pre človeka stále agresívnejšími a ľudský zrak je dôležité si čoraz lepšie chrániť. Preto sa nevyhnutným pomocníkom pre ochranu zraku pred slnečnými lúčmi stali slnečné okuliare, ktoré sa stávajú aj obľúbeným módnym doplnkom.
Slnečné okuliare už nie sú pomôckou a módnym doplnkom, ktorý rady nosia superhviezdy alebo športovci, ale veľmi rád ich nosí každý kto vie, čo sa nosí a chce mať originálny imidž.

Slnečné okuliare nie sú ale len módny doplnok. Chránia oči pred škodlivým
UV žiarením a pred odleskami slnečných lúčov z rôznych povrchov, ktoré môžu oči podráždiť a poškodiť zrak. Aby mohli zrak chrániť, musia obsahovať adekvátny
UV filter, ktorý pohlcuje slnečné lúče. Taktiež musia mať kvalitné sklá, ktoré by sa mali ľahko prispôsobiť tvári, ľahko upravovať a taktiež je dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené, nesmie dráždiť ľudskú pokožku.
Aby Váš zrak bol chránený, nesmie sa výber tých najlepších okuliarov zanedbať. Je dôležité si uvedomiť, kde a v akých podmienkach budete slnečné okuliare nosiť. Pretože zlý výber a nekvalitné slnečné okuliare môžu
nenávratne poškodiť Váš zrak a vyvolať aj rôzne zdravotné problémy (slzenie očí, podráždenie atď.).
Existuje už mnoho druhov slnečných okuliarov, napríklad slnečné okuliare určené najmä pre šoférov automobilov, pretože obsahujú
polarizačné okuliarové šošovky, ktoré absorbujú slnečné svetlo odrážajúce sa napríklad z mokrej vozovky. Farebné sklá majú tiež svoje špecifické vlastnosti (žlté sú ideálne do dažďa a hmly, šedozelené k vode a hnedé zvyšujú vnímanie kontrastov).
Slnečné okuliare sú teda nielen módnym doplnkom, ale aj ideálnym pomocníkom, ktorý
chráni Váš zrak v tých najnáročnejších podmienkach.
Pokiaľ necháme stranou estetickú funkciu, stále nám ostáva ako hlavná funkcia slnečných okuliarov ochrana pred účinkami ostrého slnečného svetla a UV žiarenia. Celé elektromagnetické spektrum slnečného žiarenia je zložené zo súboru vĺn plynule sa meniacich frekvencií.
Viditeľné svetlo v ňom tvorí len nepatrnú časť (cca 400 - 780 nm). Oči vnímajú túto vlnovú oblasť ako spektrum farieb od fialovej cez modrú, zelenú, žltú, oranžovú až k červenej. Viditeľné svetlo vyvoláva zrakový vnem a je bezpodmienečne nutným prostriedkom k získaniu zrakovej informácie o vonkajšom svete. Dlhšie vlnové dĺžky patria infračervenému žiareniu, ďalej mikrovlnám, televíznym a rádiovým vlnám. Naopak kratšie vlnové dĺžky má ultrafialové, rentgenové a gama žiarenie.
Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou zhruba 780 - 106 nm, ktoré má charakter
infračerveného žiarenia, vníma človek prevažne povrchom tela vo forme pôsobenia tepla. Toto žiarenie preniká do pokožky a svalov, spôsobuje lepšie prekrvenie. Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou menšou než 400 nm patrí do oblasti
ultrafialového žiarenia, ktoré je veľmi škodlivé a je preto nutné, aby okuliarové protislnečné šošovky túto oblasť spektra neprepúšťali. Slnečné okuliare, ktoré takúto ochranu ponúkajú sú opatrené etiketou s poukazom na UV 400. Všeobecne platí, že plastové šošovky majú lepšiu UV absorpciu než minerálne šošovky.
Podľa účinkov na človeka sa UV žiarenie delí na pásma: - dlhovlnné UVA žiarenie.................. 315 - 400 nm
- strednovlnné UVB žiarenie............. 280 - 315 nm
- krátkovlnné UVC žiarenie............... 100 - 280 nm
UVB žiarenie je to žiarenie, ktoré spôsobuje spálenú pokožku a môže spôsobiť zrakové komplikácie. Aj keď nie všetci oční odborníci s tým súhlasia, niektoré prieskumy ukazujú, že vystavenie očí slnečnému svitu napríklad na horách môže prispieť ku vzniku šedého zákalu.
Rozdelenie protislnečných filtrov. Existujú štyri normalizované kategórie filtrov:Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (prep. viditeľ. žiarenia 80 - 100%)
Kategória 1 - svetlý filter (prep. 43 - 80%)
Kategória 2 - stredne tmavý filter (prep. 18% - 43%)
Kategória 3 - tmavý filter (prep. 8% - 18%)
Kategória 4 - veľmi tmavý filter (prep. 3% - 8%)
(Kategórie 3 a 4 nie sú vhodné pri riadení motorových vozidiel.)
Na čo si dávať pozor pri nákupe slnečných okuliarov? Aby ste dosiahli maximálnu ochranu Vašich očí, pozerajte sa po slnečných okuliaroch, ktoré
pohlcujú minimálne 98% žiarenia UVA a UVB. Žiarenie UVC je pohlcované automaticky vyššími vrstvami atmosféry.
Polarizačný filterSvetlo sa v priestore šíri vo vlnách, ktoré kmitajú všetkými smermi optického prostredia. Pokiaľ sa odrazí od lesklej nekovovej plochy (sklo, sneh, vodná hladina...), stane sa svetlo polarizovaným, to znamená, že jeho vlny sa pohybujú len v dvoch rovinách: horizontálnej a vertikálnej.
Polarizačné slnečné okuliareZrak patrí medzi najdôležitejšie ľudské zmysly. Ak ho máme stopercentný, musíme ho chrániť, ak ho potrebujeme korigovať, použijeme na to všetky možné prostriedky. Ochrana zraku pred škodlivými slnečnými lúčmi a odleskmi svetla je základnou úlohou slnečných okuliarov.
Chceli by sme Vám špeciálne v našej optike predstaviť špičku v kvalite prevedenia, a to slnečné okuliare SERENGETI

Serengeti vznikli v roku 1985 na Floride a hneď obsadili najvyššie miesto medzi polarizačnými slnečnými okuliarmi vďaka jedinečnej kombinácii špeciálnych šošoviek a inováciami. Na rozdiel od Spojených štátov, odkiaľ okuliare Serengeti pochádzajú, nie je u nás táto značka exkluzívnych slnečných okuliarov príliš známa. Patria do kategórie okuliarov pre náročného zákazníka a ich trochu vyššia cena zodpovedá vynikajúcim optickým vlastnostiam aj spracovaniu rámov, ktoré sú s najväčšou starostlivosťou dokončované ručne.
Slnečné okuliare Serengeti sú vyrobené s ohľadom na najmenšie detaily. Sú pravdepodobne najlepšími slnečnými okuliarmi na svete. Šošovky Serengeti
v sebe kombinujú polarizačný, fotochromatický a spektrálny filter, vďaka čomu poskytujú ničím nerušený pohľad aj pri meniacich sa svetelných podmienkach.
Keďže Serengeti majú všetky vymoženosti modernej technológie, sú veľmi vhodné na šoférovanie a lietanie a často sú odporúčané aj očnými lekármi. Serengeti v súčastnosti vytvorili novú športovú radu a tiež aj luxusnú líniu pre ženy.
Fotochromatická funkcia
- S fotochromatickou technológiou šošovky týchto slnečných okuliarov sa prispôsobujú tak rýchlo ako meniaca sa scenéria. Keď ste napríklad na ceste, svetlo môže byť nepredvídateľné a Vaše oči môžu byť zraniteľné. No s fotochromatickou technológiou od Serengeti sa Vám to nemôže stať. Molekuly v šošovkách sa neustále prispôsobujú tak prudkému svetlu ako aj zotmievaniu. Už sa nemôže stať, že Vaše oči budú unavené.
Polarizačná funkcia- Polarizačný filter šošoviek Serengeti eliminuje odrazy svetla od lesklých povrchov a umožňuje vidieť viac. Prispieva zároveň k zníženiu únavy zraku a k vyššiemu kontrastu videnia. Kedykoľvek keď šoférujete, alebo sa len prechádzate, slnečné lúče sa odrážajú od množstva povrchov, ako je napríklad vodná hladina, sneh alebo cesta. Polarizačná technológia od Serengeti odráža takéto žiarenie a to v podstate až 100 % UVA a UVB. Takto Vaše oči môžu stále zaostrovať a sú bez stresu.
Spektrálna kontrola- Všetko čo chcete vidieť a nič čo nechcete. Spektrálna kontrola poskytuje jedinečný kontrast pomocou filtrovania špecifických farieb vo viditeľnom svetelnom spektre. Táto technológia dostáva farby do rovnováhy. Šošovky redukujú modré svetlo, ktoré zapríčiňuje bolesti očí a ich únavu. Cez šošovky tejto technológie dokážete vidieť v hmle aj v prudkom svetle.
SERENGETI PRIAMO V NAŠEJ PREDAJNI V MALACKÁCH AJ V RETRO ŠTÝLE ...DIOPTRICKÉ SLNEČNÉ OKULIAREStáva sa Vám, že pri šoférovaní v ostrom protisvetle slnečného žiarenia zúfalo hľadáte slnečný klip na Vaše dioptrické okuliare alebo ich rýchlo meníte za slnečné cez ktoré ale tak dobre nevidíte, pretože tam nie je žiadna korekcia. V určitých situáciách ako je napríklad šoférovanie prinášajú dioptrické slnečné okuliare nesporné výhody. Dioptrické slnečné okuliare predovšetkým ocenia ľudia, ktorý nemôžu alebo nechcú nosiť kontaktné šošovky.

Prečo nosiť dioptrické slnečné okuliare?- Skúsme spomenúť niekoľko situácií, kedy sa bez slnečných okuliarov nezaobídete. Sedíte na pláži, slnko nepríjemne svieti a Vy si chcete niečo prečítať alebo sa prejsť po pláži. Chodievate často lyžovať alebo do hôr, kde býva veľmi ostré slnko alebo radi športujete a chodíte na prechádzky do prírody. V týchto prípadoch a mnohých ďalších Vás nepríjemné oslnenie núti stále prižmurovať, čo môže mať za následok aj bolesti očí alebo hlavy a nehovoriac o škodlivom UV žiarení. Je pravda, že si môžete dať bezdioptrické slnečné okuliare, ale to len v prípade že nemáte žiadnu alebo len veľmi nízku dioptriu.
Kontaktné šošovky a slnečné dioptrické okuliare- Aj nositelia kontaktných šošoviek určite ocenia niektoré výhody slnečných dioptrických okuliarov pri určitých situáciách a aktivitách. Určite občas nastane situácia, že ste prechladnutý, máte alergiu alebo nepríjemný zápal, to znamená že kontaktné šošovky sú v tomto prípade nevhodné a Vy nutne potrebujete niekam zájsť a vonku svieti prudké slnko. Taktiež napríklad v prašných prostrediach, kde je riziko vniknutia prachových čiastočiek do oka je vhodnejšie použiť okuliare.
- Jedným z ďalších dôvodov môže byť aj vek, kedy ľudia po štyridsiatke potrebujú rôznu korekciu na diaľku aj na blízko a kontaktné šošovky v tomto prípade často krát nie sú vhodným riešením a Vy sa nechcete vzdať Vašich aktivít ale bez korekcie zraku ich nemôžete plnohodnotne vykonávať. Jednoduchým riešením môžu byť multifokálne dioptrické slnečné okuliare. Dioptrické slnečné okuliare sú teda vítanou alternatívou pri niektorých najmä voľnočasových a športových aktivitách, keď kontaktné šošovky alebo slnečné klipy nie sú vhodným riešením.
Ako sa rozhodnúť pre tie správne dioptrické slnečné okuliare?- Dioptrické slnečné okuliare sú dnes už dostupné takmer pre každého a máte možnosť si vybrať aj z tých najmodernejších slnečných okuliarov, ktoré sú viac prehnuté alebo majú špecifické tvary. S výnimkou celoštítových a niektorých bezrámových slnečných okuliarov je možné zabrúsiť dioptrické sklá takmer do všetkého. Taktiež to platí aj v prípade športových slnečných dioptrických okuliarov.
- Bez problémov si teda môžete vyberať z ponuky tých najvychytenejších svetových výrobcov a značiek a nájsť si to, čo sa Vám naozaj páči a v čom sa budete cítiť pohodlne. Je možné dokonca nechať vyrobiť tieto typy slnečných okuliaroch v multifokálnom prevedení.
- Samozrejme, že možnosť voľby samotného rámu pre dioptrické slnečné okuliare je do určitej miery závislá na výške dioptrie a poprípade vzdialenosti zorníc, ale pre väčšinu ľudí je dnes už možné nájsť to „ideálne“ riešenie.
- Výhodou dioptrických slnečných okuliarov ešte je, že pri výbere samotného dioptrického skla si môžete sami zvoliť typ skla, farbu a povrchové úpravy podľa Vašich požiadaviek a tým ešte zvýšiť kvalitu slnečných okuliarov ale predovšetkým ochrany Vášho zraku. Môžete si zvoliť napríklad polarizačné sklá, antireflexné a rôzne zrkadlové vrstvy, ktoré pôvodné bezdioptrické slnečné okuliare nemali. Samozrejmosťou dioptrických slnečných okuliarov je 100% UV filter.
Ešte jedno malé upozornenie na záver. Pokiaľ sa rozhodnete nechať si urobiť dioptrické slnečné okuliare, navštívte špecializovanú očnú optiku a ako rám tak aj sklá je dobré kupovať na jednom mieste. Nikdy si nekupujte slnečné okuliare v predajniach kde nepracujú aj so samotnými okuliarovými šošovkami a nevedia Vám odborne poradiť, pretože sa môže stať, že práve do tých okuliarov, ktoré ste si vybrali nebude možné zabrúsiť dioptrické sklá.